San Sebastián na Majorce – święto patrona stolicy Majorki

Święto Sant Sebastiá (San Sebastián) – Świętego Sebastiana – patrona Palmy przypada na dzień 20 stycznia. Uroczystości z tej okazji ogranizowane są jednak przez cały tydzień. Dlaczego to właśnie Święty Sebastian jest patronem stolicy Majorki – Palma de Mallorca? Oraz jak obchodzone jest święto San Sebastian na Majorce? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Tradycja San Sebastián na Majorce

Historia Świętego Sebastiana

Sebastian był kapitanem gwardii pretoriańskiej cesarza Dioklecjana. Był także chrześcijaninem, o czym Dioklecjan, który dążył do umocnienia religii pogańskiej, nie wiedział. Oficer wspierał chrześcijan ukrywających się przed prześladowaniami, a także rozpoczął misję nawrócenia pogan. Gdy informacja o tym fakcie dotarła do Dioklecjana, a Sebastian sprzeciwił mu się i nie zamierzał porzucić swojej wiary, cesarz skazał go na śmierć. Został przywiązany do słupa i przeszyty strzałami.

Jak głosi legenda, Sebastian wtedy nie zginął. Jego ciało znalazła pobożna kobieta o imieniu Irena, która zabrała go do swojego domu i otoczyła opieką. Tam męczennik powrócił do zdrowia.

Nie zastanawiając się długo, udał się do pałacu cesarskiego i zarzucił Dioklecjanowi barbarzyństwo wobec chrześcijan. Cesarz natychmiast zawołał strażników i rozkazał ubić Sebastiana pałkami, a jego ciało wrzucić do kanału ściekowego.

Sebastian ukazał się we śnie pewnej chrześcijance, Lucynie, wskazał miejsce, gdzie znajdowało się jego ciało i nakazał pochować je w katakumbach. Lucyna prośbę wypełniła, a ciało Sebastiana stało się przedmiotem kultu wiernych.

Święty Sebastian jako patron stolicy Majorki

Według legendy, w 1523 roku, drogą morską, z greckiej wyspy Rodos, dotarł do Palmy ksiądz Emmanuel Suriavisqui, wiozący relikwię świętego – kość z jego ramienia. Zbiegło się to w czasie z panującą na wyspie epidemią dżumy. Kiedy duchowny chciał opuścić wyspę, zerwała się silna burza, która uniemożliwiła wypłynięcie statku. Wydarzenie to zostało zinterpretowane jako objawienie się woli Bożej. Nieoczekiwanie zaraza, która pustoszyła wyspę, zakończyła się również w owym momencie.

Jednakże dopiero w roku 1634 Sebastian został ogłoszony patronem miasta.

Relikwia Świętego Sebastiana znajduje się do dzisiaj w Katedrze La Seu w Palmie.

Sant Sebastiá jest patronem chorych na choroby zakaźne, żołnierzy, inwalidów wojennych, sportowców, kamieniarzy, strzelców, łuczników, a także jest orędownikiem w czasie epidemii.

Nieoficjalnie jest również patronem młodzieży i osób homoseksualnych.

Uroczystość obchodów San Sebastian na Majorce

San Sebastián to, obok Sant Antoni, jedno z najważniejszych świąt na wyspie. Jednakże, jako że jest to święto patrona miasta Palma de Mallorca, wszystkie uroczystości mają miejsce tylko tutaj.

Mimo, że oficjalnie Sant Sebastiá przypada na 20 stycznia, w Palmie świętuje się przez cały tydzień. Organizowane są przeróżne atrakcje, koncetry, wystawy sztuki czy wydarzenia sportowe, a nawet atrakcje na najmłodszych.

Uroczystości rozpoczynają się kilka dni przed i trwają kilka dni po dniu Świętego Sebastiana.

Całe obchody rozpoczyna tradycyjna parada Gigantów, poprzedzająca uroczyste przemówienie otwierające pod Urzędem Miasta w Palmie.

Najbardziej wyczekiwanym dniem jest jednak 19 stycznia, wigilia San Sebastian, kiedy to organizowane są główne atrakcje. W tę noc, oprócz koncertów organizowanych na głównych placach Palmy, na ulicach stolicy rozpalane są duże grille, gdzie miejscowi gromadzą się, aby przy wspólnym grillowaniu i dźwiękach muzyki świętować dzień swojego patrona.

Całą imprezę rozpoczyna “Drac de Na Coca”, rzeźba przypominająca krokodyla, któremu towarzyszy batucada (zespół grający na bębnach). Na głównym placu Palmy – Plaça Major, krokodyl przy dźwiękach bębnów rozpala ogromne ognisko, tym samym sygnalizując początek uroczystości. Jak to wygląda, możesz zobaczyć na poniższym filmiku:

Drac de na Coca – rozpoczęcie imprezy San Sebastián w Palmie, Majorka

20 stycznia ma miejsce Diada Ciclista, podczas której duża liczba mieszkańców w każdym wieku przejeżdża na rowerze kilka kilometrów ulicami Palmy.

Podczas obchodów dnia Świętego Sebastiana nie może zabraknąć również słynnego pokazu ognia, zwanego correfoc, rozświetlającego ulice miasta.

Jak mniej więcej wygląda correfoc, możesz zobaczyć poniżej:

Correfoc, San Sebastian, Palma de Mallorca

Obchody Sant Sebastian kończy wielki pokaz fajerwerków, organizowany w pobliżu Katedry La Seu.

error: