Deià – jedno z najbardziej urokliwych miasteczek na Majorce

Muza dla wielu artystów – poetów, pisarzy i oczywiście malarzy. Usytuowana w malowniczym miejscu, urzekająca, zachowana w tradycyjnym, majorkańskim stylu – Deià – jedno z najbardziej urokliwych miasteczek na Majorce.

Informacje ogólne o Deià

Deià (po kastylijsku Deyá) położona jest w paśmie górskim Serra de Tramuntana – w północno-zachodniej części Majorki. Miejscowość usytuowana jest na wzniesieniu, u stóp góry Puig de Teix i znajduje się pomiędzy miejscowościami Valldemossa oraz Sóller.

Wąskie, strome uliczki, przystrojone dużymi donicami z kwiatami, kamienne domy z zielonymi okiennicami, ale i luksusowe hotele i wspaniałe restauracje – tym dziś przyciąga turystów ta miejscowość.

Deia do dziś zachowała swój tradycyjny wdzięk i charakterystyczny, majorkański styl. Miejscowość jest niewielka i bardzo spokojna – to idealna odskocznia od gwaru i tłumów innych popularnych wśród turystów miejsc Majorki. Tak więc, jeśli to czego szukasz to przede wszystkim urzekająca atmosfera, fantastyczne widoki na morze i góry oraz spokojny spacer, Deià będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

Deià, widziana z kładki przy wjeździe do miasteczka, Majorka; wzgórze i domy z kamienia
Widok na miasteczko Deià, Majorka

Jak dojechać do Deià?

Samochodem

Oczywiście najłatwiejszym i najszybszym sposobem na dojazd do miejscowości jest wypożyczony samochód.

Tras dojazdowych jest do wyboru kilka:

  • z Palmy drogą Ma-1110 kierując się na Valldemossę, a następnie z Valldemossy Ma-10 w kierunku Deià;
  • również z Palmy kierując się na Sóller drogą Ma-11, a następnie zjeżdżając na Ma-10 w kierunku Deia;
  • z miejscowości Inca drogą Ma-2130 przez Selva i Caimari, aż do rozwidlenia i zjazdu na Ma-10 (zaraz za stacją benzynową Repsol) – tutaj musisz jechać dalej w kierunku Sóller i kierować się cały czas tą trasą, mijając po drodze Escorca, zbiorniki wodne Gorg Blau i Cúber, Fornalutx, Sóller, Llucalcari, aż do Deià.

Niestety musisz mieć na uwadze, że miasteczko Deià jest małe, a największym problemem tej miejscowości jest bardzo mała ilość miejsc parkingowych.

Przy wjeździe do i wyjeździe z miasteczka znajdują się dwa małe darmowe parkingi. Reszta to kilka tzw. stref ORA, czyli płatnych parkingów.

Latem znalezienie tu miejsca parkingowego naprawdę może graniczyć z cudem.

Autobusem

Do Deià możesz dojechać również autobusem z Palmy – linią 203 – kursującą na trasie Port de Sóller – Valldemossa – Palma. Rozkłady jazdy znajdziesz na stronie TIB.

miasteczko deia, majorka
Deia, Majorka

Historia miasteczka Deià

Historia tego miejsca sięga oczywiście czasów prehistorycznych, aczkolwiek nawiększe znaczenie dla miejscowości miała obecność tutaj muzułmanów, panujących na wyspie między X a XIII wiekiem. Po podboju Majorki Maurowie stworzyli tutaj wioskę, nazywając ją “ad daia”, co oznacza “wieś”. Arabowie rozwinęli tutaj rolnictwo, a system irygacyjny, który stworzyli jest wykorzystywany do dziś przez miejscowych rolników.

Podczas panowania Maurów, mieszkańcy trudnili się przede wszystkim uprawą cytrusów i oliwek oraz rybołówstwem, co poniekąd jest kontynuowane do dziś.

W czasach chrześcijańskich, w XIII wieku, powstały tutaj trzy klasztory: Cal l’Abat, Son Rullan i Miramar.

Deia początkowo należała do Valldemossy, aż do roku 1526, kiedy to odłączyła się od niej i uzyskała niepodległość.

Ważną postacią dla rejonu pomiędzy Deią a Valldemossą jest arcyksiążę Luis Salvador. Przybył on na Majorkę w 1867 roku i zachwycił się okolicą. Kupił tutaj wiele nieruchomości oraz zakazał prowadzenia jakichkolwiek ingerencji w naturę – polowania na zwierzęta czy wycinki drzew. Na przestrzeni 30 lat wszedł w posiadanie terenów całej linii brzegowej między Deią i Valldemossą. Wyznaczył tutaj wiele szlaków, wykorzystywanych do dziś przez miłośników spacerów czy wycieczek rowerowych.

Widok na gory Serra de Tramuntana; Deià, Majorka
Widok na Serra de Tramuntana; Deià, Majorka

Deià – magiczne miasteczko z artystyczną duszą

Miejscowość ta od wielu lat znana jest ze swojej magii przyciągania osób z artystyczną duszą.

Od początku lat 60-tych przybywało tu wielu malarzy i pisarzy, dla których Deia była źródłem artystycznej inspiracji. Jednym z pierwszych artystów, którzy odkryli piękno wioski i się w niej zakochali, był Robert Graves – znany m.in. z powieści “Ja,Klaudiusz”, “Klaudiusz i Messalina”. Przybył on tutaj po raz pierwszy w 1929 roku, następnie powrócił po II wojnie światowej w 1946 roku i od tego momentu wielu innych podążyło jego krokiem. Poeta i pisarz mieszkał w Dei aż do śmierci w 1985 roku.

Do grona sławnych osób poszukujących inspiracji i zamieszkujących to malownicze miasteczko na przestrzeni lat, możemy zaliczyć również takie osobistości jak William Shakespeare, Santiago Rusinyola czy Pablo Picasso.

Piękne widoki w miasteczku Deia na Majorce; góry i roślinność
Piękne widoki w miasteczku Deia na Majorce

Co robić i co zobaczyć w Deia?

Spacer kładkami i panoramiczne widoki

Jeśli uda Ci się zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu, czyli przy wjeździe do miasteczka od strony Valldemossy, możesz rozpocząć zwiedzanie od spaceru ścieżką z kładkami otaczającymi wioskę. Stąd możesz podziwiać piękne widoki na wzgórze i domy z kamienia.

W miesiącach jesienno-zimowych możesz tutaj podziwiać również mały wodospad. Aby go zobaczyć, przy końcu deptaka z kładkami musisz skręcić w prawo, w uliczkę Camí es Recó, która Cię do niego doprowadzi. Jeśli podążysz dalej tą uliczką w górę, ukażą Ci się piękne panoramiczne widoki na miasteczko Deià.

Błądzenie ulicami Deia

Najlepszym planem zwiedzania wiosek na Majorce, jest oczywiście… brak planu! Nie inaczej jest w przypadku Deia. Krążenie i błądzenie między wąskimi uliczkami to najlepszy sposób na poznanie miasteczka.

Pozwól Twoim nogom, niech po prostu Cię poprowadzą, wczuj się w klimat tego miejsca i naciesz jego urokiem!

Muzeum Archeologiczne w Deia

To niewielkie muzeum znajduje się przy ulicy Carrer Teix, w odrestaurowanym młynie z XVII wieku. Jeśli interesuje Cię prehistoria i ten etap w dziejach Balearów, to jest to miejsce idealne dla Ciebie. Muzeum założył w 1962 r. nowojorski malarz i archeolog William Waldren.

Możesz tutaj podziwiać znaleziska pochodzące z przeprowadzonych w okolicy wykopalisk oraz eksponaty pochodzące ze znajdujących się w okolicy jaskiń. Najbardziej wyróżniającymi się eksponatami w muzeum są szczątki Myotragus Balearicus – kozy górskiej, autochtonicznego gatunku Balearów, która wyginęła 5000 lat temu.

Kościół – Parroquia de San Juan Bautista

Parroquia de San Juan Bautista, czyli Kościół Parafialny Świętego Jana Chrzciciela znajduje się w najwyższej części miasteczka (Plaza de la Iglesia). San Juan Bautista to patron miejscowości Deia.

Kościół ten jest małą świątynią z jedną nawą, której dzwonnica była w rzeczywistości wieżą obronną.

Początki kościoła sięgają XVI wieku, aczkolwiek spłonął on w 1752 roku, tak więc obecny budynek jest wynikiem reform, które miały miejsce od tamtego momentu.

Kościół otwarty jest codziennie i wstęp do niego jest bezpłatny.

Obok świątyni znajduje się równiez Muzeum Parafialne, w którym zgromadzono interesującą kolekcję dzieł sztuki, ofiarowanych kościołowi na przestrzeni lat.

El Mirador de los cañones – Punkt widokowy

Obok kościoła znajduje się niewielki punkt widokowy z dwiema armatami. Możesz tutaj cieszyć się pięknymi widokami na Serra de Tramuntana.

Punkt widokowy z dwiema armatami; widok na serra de tramuntana
Punkt widokowy z dwiema armatami, Deia, Majorka

Cmentarz

Z kolei za kościołem znajduje się cmentarz. Zostało tutaj pochowanych wielu poetów, pisarzy i muzyków którzy postanowili spędzić swoje życie w Dei. Jednym ze spoczywających tu artystów jest wspomniany już wyżej Robert Graves.

Ale jest inny powód, dla którego to miejsce z pewnością zasługuje na Twoją wizytę.

Mianowicie cmentarz, jako że jest położony w najwyższym punkcie miasteczka, oferuje fantastyczne widoki panoramiczne na Morze Śródziemne.

Muzeum Roberta Gravesa

Jeśli podążysz za główną ulicą, w kierunku Sóller, możesz udać się do domu Roberta Gravesa. Został on przekształcony w muzeum, zachowując oryginalne meble i cały wystrój. W tym miejscu możesz dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości artysty. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty, a wstęp kosztuje 7€.

Bary i restauracje

Po spacerze najlepszą opcją na podładowanie baterii jest oczywiście kawa, zimny napój lub obiad. Większość barów i restauracji w miasteczku Deià znajduje się przy głównej ulicy – Via del Archiduque Luis Salvador.

Widok na Deia z kładki przy wjeździe do wioski
Widok na Deia z kładki przy wjeździe do wioski
Deià, Majorka
Deià, Majorka

Pobliże Deià

Jako, że Deia znajduje się pomiędzy miasteczkami Valldemossa i Sóller oraz w pobliżu Fornalutx, warto uwzględnić to miejsce jako jeden z przystanków przy planowaniu całodniowej wycieczki i zwiedzania tego obszaru wyspy.

W okolicy miasteczka Deià znajduje się kilka naprawdę ciekawych miejsc do zobaczenia.

Cala Deià

W pobliżu Dei znajduje się zatoka Cala Deià z niewielką, żwirową plażą. Dno tutaj jest kamieniste a woda krystalicznie czysta, więc to miejsce idealne do snorkelingu. Nie zapomnij o butach do wody.

Latem niestety to miejsce jest dość oblegane, co jest sporym minusem.

Sa Foradada i Son Marroig

Sa Foradada to formacja skalna wystająca kilkaset metrów wgłąb morza, tworząc maleńki półwysep, widoczna ze słynnego punktu widokowego o tej samej nazwie.

Son Marroig to posiadłość, która należała do arcyksięcia Luisa Salvador. W jej wnętrzu znajduje się muzeum mu poświęcone, a nieopodal stoi przepiękna marmurowa rotunda. Son Marroig jest to jeden z najpiękniejszych i wyjątkowych punktów widokowych Majorki. Posiadłość jest otwarta od poniedziałku do soboty, a wtęp kosztuje 4€.

Oba te punkty znajdują się obok siebie, pomiędzy miejscowościami Deia i Valldemossa.

Monasterio de Miramar

To klasztor założony w XIII wieku. Był wykorzystany jako kolegium misjonarskie oraz przeznaczony do nauczania języka arabskiego i innych języków orientalnych. Możesz tutaj zwiedzić część starego klasztoru, kaplicę, dom, ogrody i taras widokowy. Klasztor jest otwarty od poniedziałku do soboty i wstęp kosztuje 3€ (dzieci wchodzą bezpłatnie).

Valldemossa

Oddalona od Dei o zaledwie 10 kilometrów Valldemossa, to bez wątpienia obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia na Majorce. To piękne miasteczko, które stało się sławne w dużej mierze za sprawą Fryderyka Chopina, jest drugim najczęściej odwiedzanym miejscem na wyspie – zaraz po Palmie – stolicy Majorki. I nie bez powodu. Miasteczko posiada bogatą historię i urzeka swoją atmosferą oraz przepięknymi krajobrazami.

Jardines de Alfabia

Zabytkowy dom, urokliwy ogród i sad położone przy miejscowości Bunyola – to ogrody Jardines de Alfabia, które powstały już za czasów panowania Maurów.

Sóller i Port de Sóller

To kolejne punkty warte odwiedzenia w tym rejonie wyspy. Sóller to śródlądowa miejscowość położona wśród gajów pomarańczowych w dolinie pasma Tramuntana, a nadmorska – Port de Sóller jest najpiękniejszym miasteczkiem portowym na wyspie. Obie te miejscowości łączy antyczny tramwaj kursujący między nimi.

Fornalutx

Okrzyknięte jednym z najpiękniejszych miasteczek Hiszpanii, Fornalutx to urokliwa wioska, która bez wątpienia zasługuje na krótki spacer.

Piesze wycieczki i kolarstwo górskie

Miasteczko Deià jest również świetnym punktem wypadowym dla pieszych wycieczek. Znajduje się tutaj wiele dobrze oznakowanych tras turystycznych, o różnym stopniu trudności. Miłośnicy kolarstwa górskiego również znajdą tutaj coś dla siebie.

Oprócz szlaku do klasztoru Miramar czy szlaku prowadzącego na Sa Foradada, mozesz wybrać jedną w poniższych opcji:

  • Wybrać się do Llucalcari, podążając piękną Cami de los Pintores – ścieżką malarzy, biegnącą wzdłuż morza.
  • Spacer i dojście do starej wieży strażniczej – Torre de Sa Pedrissa – skąd rozciąga się piękny widok na Sa Foradada. Przed dotarciem do zatoki Cala Deia musisz skręcić w lewo, a następnie – po dojściu do szlabanu – podążać ścieżką po prawej stronie. Po około 10 minutach będziesz na miejscu.
  • Wejście na Puig del Teix – to najwyższy szczyt w gminie Deià, ma 1064m.n.p.m.
  • Wycieczka Deià-Sóller – trasa prowadzi starym szlakiem pomiędzy tymi dwoma miasteczkami.
  • Wycieczka Deià-Valldemossa – trasa prowadzi szlakiem arcyksięcia.

Koncerty w Deia

Każdego lata w miasteczku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Festiwal ma bardzo bogaty program i odbywa się od maja do września. Pokazy odbywają się na przemian w trzech miejscach: w kościele w Deia, w posiadłości Son Marroig i w klasztorze Miramar.

Deia – czy warto?

Jak widzisz, Deià jest bardzo małą miejscowością i nie oferuje mnóstwa atrakcji. Pomimo to, a może właśnie dzięki temu zdecydowanie zasługuje na wizytę. Warto wybrać miastetczko Deia na spokojny spacer, z dala od zgiełku, spędzenie czasu na łonie natury i napawanie wzroku przepięknymi widokami.

error: