Półwysep Formentor – Majorka – najpiękniejsza część wyspy

Półwysep Formentor to 20 kilometrowej długości przedłużenie gór Serra de Tramuntana oraz najdalej na północ wysunięta część Majorki. To miejsce bez wątpienia jest klejnotem wyspy oraz nie bez powodu nazywane jest najpiękniejszą częścią całej Majorki. Czym urzeka Formentor na Majorce i co można tu zobaczyć? Zaraz się przekonasz!

Jak dojechać do Formentor i jak się tutaj poruszać?

Samochodem lub motocyklem

W ciągu całego roku, oprócz miesięcy letnich (15 czerwca – 15 września), możesz tutaj dojechać samochodem lub skuterem/motocyklem i poruszać się po całym półwyspie bez żadnego problemu.

Z Portu Pollença aż do samego końca i przylądka Cap de Formentor prowadzi droga Ma-2210.

Autobusem

Latem, czyli od 15 czerwca do 15 września, ze względu na ogromne ilości ludzi odwiedzających to miejsce każdego dnia i mając na uwadze środowisko naturalne, wprowadzone zostały ograniczenia dostępu dla pojazdów mechanicznych na całej długości półwyspu.

W godzinach od 10:00 do 19:00 można wtedy poruszać się w obrębie półwyspu tylko i wyłącznie autobusem. W 2021 roku udostępnione zostały dwie linie autobusów – 333 i 334. Obie rozpoczynały swoją trasę w Alcudii:

-333 – kursująca na trasie Alcudia – Port Pollença – Mirador del Colomer – Playa Formentor

-334 – kursująca na trasie Alcudia – Port Pollença – Mirador del Colomer – Playa Formentor – Cala Figuera/Cala Murta – Faro de Formentor

Jak będzie w roku 2022, czy coś się zmieni – póki co nie wiadomo.

Aktualizacja!

W 2022 roku ograniczenia dostępu będą obowiązywały od 15 czerwca do 15 września, w godzinach 10:00-22:30. Więcej informacji TUTAJ.

Poruszać się w obrębie półwyspu w tym okresie mogą tylko upoważnione pojazdy, transport publiczny, służby ratownicze oraz rowerzyści. Aczkolwiek przejechać tą trasę rowerem w największe upały, to trochę szalony pomysł. Nawet osób uprawiających kolarstwo zawodowe jest latem na drogach Majorki bardzo mało.

Jeszcze jedną opcją jest przyjazd na Formentor przed godziną 10:00 lub po 19:00.

Jednak musisz mieć na uwadze, że po godzinie 19 to miejsce przechodzi prawdziwe oblężenie. Gdy tylko droga zostanie otwarta, mnóstwo samochodów chce dotrzeć na Cap de Formentor (o tym miejscu przeczytasz poniżej), co w sumie nie dziwi, gdyż można tu zobaczyć jedne z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie.

Ewentualnie możesz rozważyć przyjazd przed 10:00 i wyjazd po 19:00, ale wtedy musisz zdecydować się na jedno miejsce, np. plażę i zostać tam cały dzień, gdyż za nie przestrzeganie ograniczeń grozi kara do 200€.

Poza najwyższym sezonem dojazd autobusem publicznym na półwysep na dzień dzisiejszy nie jest możliwy.

Droga na Półwyspie Formentor

Czeka tu na Ciebie 20 km krętych, wijących się między górami serpentyn, oferujących fantastyczne panoramiczne widoki. Ale spokojnie, droga owszem, jest kręta, ale jest też dwukierunkowa i w bardzo dobrym stanie.

Jedyne, na co musisz tutaj bardzo uważać, to rowerzyści, których jest tutaj naprawdę bardzo dużo. Dlatego nie spiesz się nigdzie, uzbrój w cierpliwość, zachowaj odpowiedni, bezpieczny odstęp od cyklistów (aktualnie to minimum 1,5 metra) i wyprzedzaj tylko w bezpiecznych miejscach.

Krajobrazy zrekompensują Ci cały wysiłek!

Ciekawostka:

Całą drogę zaprojektował majorkański architekt Antonio Parietti Coll. To ta sama osoba, która wykonała projekt drogi prowadzącej na Sa Calobra.

Na co uważać będąc na Półwyspie Formentor?

Na kieszonkowców i ogólnie złodziei. Kręci się ich tutaj sporo, zwłaszcza, gdy ruch nie jest ograniczony.

! Pilnuj rzeczy osobistych, portfela, torebki.

! Nie zostawiaj nic cennego w samochodzie – zaufaj, nawet jeśli jest zamknięty, to dla złodziei nie stanowi to najmniejszego problemu.

Formentor – Majorka – co zobaczyć?

Cały półwysep jest tak naprawdę atrakcją sam w sobie. Strome klify, które kreślą granice wyspy, malownicze środowisko naturalne, gdzie pasmo górskie Serra de Tramuntana styka się z Morzem Śródziemnym, a do tego ekscytująca droga prowadząca przez cały półwysep, aż po jego kraniec, to tylko początek tego, co ma do zaoferowania ta maleńka część wyspy.

Mirador d’Es Colomer

To Twój pierwszy przystanek na trasie. Mirador d’Es Colomer to taras widokowy, usytuowany na szczycie 200 metrowej wysokości skały. Znajduje się on tak naprawdę na samym początku półwyspu, i zorientujesz się, że jesteś w dobrym miejscu, kiedy po obu stronach ulicy ujrzysz niewielkie parkingi (są darmowe).

Widok na Port Pollenca z tarasu widokowego Mirador Es Colomer, Formentor, Majorka
Widok na Port Pollença z tarasu widokowego Mirador Es Colomer; Formentor, Majorka

Przy wejściu na taras znajduje się pomnik dedykowany wspomnianemu już wyżej Antonio Parietti Coll – inżynierowi i projektantowi zarówno tutejszej drogi, jak i właśnie owego tarasu.

Działa tutaj także niewielki bar.

Taras widokowy mierzy kilkaset metrów długości, a na samym jego końcu możemy podziwiać maleńką wysepkę o nazwie “Es Colomer” – to właśnie stąd nazwa tarasu widokowego.

Mirador d'es colomer, Półwysep Formentor, Majorka; widok z tarasu widokowego
Mirador d’Es Colomer, widok na wysepkę Es Colomer; Półwysep Formentor, Majorka

Wysepka Es Colomer ma wysokość 112 m.n.p.m. i 300 m długości (ponad 700 m w obwodzie). Jest to miejsce, gdzie gniazdują ptaki wędrowne. Na wysepce można spotkać także sargantanę balearską, czyli endemiczny gatunek Balearów, dziś występujący już tylko wyspach Cabrera, Dragonera czy na maleńkich wysepkach znajdujących się wokół Majorki i Minorki, jak np. właśnie wysepka Es Colomer.

Widok z tarasu Mirador d'Es Colomer, Formentor
Krajobraz z tarasu widokowego Mirador d’Es Colomer; Formentor, Majorka

Talaia d’Albercutx

Droga po drugiej stronie parkingu przy Mirador Es Colomer doprowadzi Cię do Talaia d’Albercutx – starej wieży warownej położonej 380 metrów n.p.m. Ta wieża strażnicza została wybudowana między końcem XVI a początkiem XVII wieku i była jednym z punktów nadzoru i obrony wybrzeża przed statkami pirackimi.

Widok na Talaia d’Albercutx - starą wieżę warowną, Majorka, Formentor
Widok na Talaia d’Albercutx – starą wieżę warowną; Półwysep Formentor, Majorka

Z tego miejsca roztaczają się bajeczne, 360-stopniowe widoki na wybrzeże, przylądek Formentor, wysepkę Colomer, zatokę Pollença, czy pasmo górskie Cavall Bernat oraz część pasma Serra de Tramuntana.

Widok z Talaia d’Albercutx na pasmo górskie Cavall Bernat, Majorka
Pasmo górskie Cavall Bernat – widok z Talaia d’Albercutx; Formentor, Majorka
Widok na zatokę Cala Formentor oraz Półwysep Formentor - z Talaia d’Albercutx, Majorka
Widok na zatokę Cala Formentor oraz Półwysep Formentor – z Talaia d’Albercutx
Widok z Talaia d’Albercutx na Port Pollenca oraz pasmo górskie Serra de Tramuntana, Majorka
Widok z Talaia d’Albercutx na Port Pollença oraz pasmo górskie Serra de Tramuntana
Widok z  Talaia d’Albercutx  na Zatokę Pollença; Półwysep Formentor, Majorka
Zatoka Pollença – widok z Talaia d’Albercutx; Półwysep Formentor, Majorka

Plaża – Playa Formentor

Wracając w dół, do parkingu przy Mirador d’es Colomer i podążając dalej trasą, dojedziesz do przepięknej plaży zwanej Playa Formentor. Ta plaża o długości ok. 1 km otoczona jest lasem sosnowym i urzeka krystalicznie czystą wodą. Dodatkowo mała wysepka na środku morza i piękne widoki na pasmo górskie nadają temu miejscu idyllicznego charakteru. Prawie w całości piaszczysta, jednakże w niektórych momentach naprawdę wąska, dlatego latem bardzo szybko staje się zatłoczona.

plaża Playa Formentor, Majorka
Playa Formentor, Majorka
plaża Formentor
Plaża Formentor, Półwysep Formentor, Majorka
Krystalicznie czyste wody na plaży Formentor na Majorce
Krystalicznie czyste wody na plaży Formentor na Majorce
Dzikie, górskie kozy przy plaży Formentor, Majorka
Dzikie, górskie kozy przy plaży Formentor, Majorka

Aby dotrzeć na plażę, samochód należy zaparkować na pobliskim parkingu. Jest on duży, podzielony na kilka części, ale jest płatny i niestety nie należy do najtańszych.

Za plażą Formentor, jadąc w kierunku Faro de Formentor, możesz zdecydować się na pieszą wycieczkę, aby dotrzeć do jednej z dwóch znajdujących się w okolicy zatok:

Cala Figuera

To maleńka dzika plaża, ukryta pomiędzy wysokimi górami pełnymi roślinności. Plaża jest kamienista i jest to bardzo dobre miejsce na snorkeling, ze względu na bogate tutaj życie morskie.

Plażę, jak i niesamowity kolor wody tutaj, można zobaczyć również z drogi prowadzącej do Faro de Formentor, lub wracając na Mirador d’es Colomer.

Widok na Cala Figuera
Widok na Cala Figuera z drogi prowadzącej na Cap de Formentor, Majorka

Cala Murta

Cala Murta to z kolei zatoka znajdująca się po przeciwnej stronie Półwyspu Formentor. Dojście do tej zatoki również nie należy do najłatwiejszych, aczkolwiek w sezonie letnim znajduje się spore grono osób, które chcą odwiedzić obie te dzikie plaże. Bez wątpienia urzeknie Cię tutaj kontrast krystalicznie czystej wody z intensywną zielenią lasu sosnowego rosnącego na otaczających zatokę klifach.

cala murta
Cala Murta; fot. pollenca.com

Cap de Formentor i Faro de Formentor

Ostatni przystanek znajduje się właśnie tutaj. Cap de Formentor oznacza dosłownie “głowa Formentoru”. Przylądek jest końcowym punktem półwyspu Formentor, a także najdalej na północ wysuniętym punktem Majorki.

To tutaj znajduje się latarnia morska – Faro de Formentor. Jej podstawa usytuowana jest na 188 m.n.p.m., a biała wieża mierzy 22 metry wysokości. Zasięg emitowanego przez latarnię światła to aż 44 kilometry.

Latarnia morska - Faro de Formentor, Majorka
Latarnia morska – Faro de Formentor, Majorka

Budowa latarni rozpoczęła się w 1857 roku, a otwarta została w 1863r. Faro w dalszym ciągu znajduje się w użytku i pełni swoją funkcję nawigacyjną.

We wnętrzu budynku znajduje się kawiarnia. Ceny tutaj mogą powalić z nóg, dokładnie tak samo, jak roztaczające się z przylądka krajobrazy 😉

Wejście na wieżę latarni nie jest dozwolone.

Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, być może uda Ci się zobaczyć majaczącą w oddali Minorkę!

Faro de Formentor, latarnia znajdująca się na przylądku - Cap de Formentor
Faro de Formentor, latarnia znajdująca się na przylądku – Cap de Formentor
Widok z Cap de Formentor, Majorka
Widok z Cap de Formentor, Majorka
Widok z Cap de Formentor, Majorka
burza na Cap de Formentor
Nie tylko zachody słońca są tutaj piękne 😉 – burza na Cap de Formentor, Majorka

Górskie kozy i mewy

Dodatkowo, jedną z atrakcji zarówno Faro de Formentor, jak i całego Półwyspu Formentor są wszechobecne dzikie, górskie kozy. Zupełnie nie boją się ludzi, podchodzą, pozują do zdjęć, ale przede wszystkim liczą na jakąś przekąskę 😉

Jednak bardziej natrętnymi zwierzętami buszującymi w okolicy są… mewy! Na nie naprawdę polecam uważać – sama niejednokrotnie widziałam, jak kradły kawałek ciasta czy bułkę z talerzy gości kawiarni 😉

Dzikie, górskie kozy
Dzikie, górskie kozy na przylądku Cap de Formentor na Majorce

Parking przy latarni jest dość spory i darmowy. Jednak jeśli zdecydujesz się na wizytę w szczycie sezonu, czyli przyjedziesz tu po 19, musisz liczyć się z tym, że będzie Ci ciężko zaparkować.

Widok z przylądka Cap de Formentor na Majorce
Widok z przylądka Cap de Formentor na Majorce
Widok na przylądek Cap de Formentor oraz majacząca latarnia morska Faro de Formentor, widziane z małego, przydrożnego punktu widokowego
Widok na przylądek Cap de Formentor oraz majacząca latarnia morska Faro de Formentor, widziane z małego, przydrożnego punktu widokowego

Cały Półwysep Formentor znalazł się na drugim miejscu mojej listy Majorka TOP 10 – sprawdź pozostałą dziewiątkę!

error: