Jedna z najważniejszych, najbardziej zakorzenionych tracycji Majorki – dzień Świętego Antoniego – patrona zwierząt – obchodzona jest na wyspie w dniach 16-17 stycznia. To magiczne święto kalendarza majorkańskiego łączy się również ze starożytnymi obrzędami płodności. Jak i gdzie obchodzi się Sant Antoni na Majorce?
Spis treści
Sant Antoni – trochę historii
Święty Antoni Abad urodził się w Egipcie w roku 251 w bogatej chrześcijańskiej rodzinie. Kiedy został sierotą i miał pod swoją opieką młodszą siostrę, podzielił swój majątek wśród ubogich mieszkańców swojej wsi, umieścił siostrę we wspólnocie religijnej, a sam udał się na pustynię libijską, aby żyć życiem pustelnika.
Tam cierpiał z powodu wielkich pokus diabła. Zmarł 17 stycznia 356 r.
Jego miłość do zwierząt sprawiła, że Święty Antoni stał się ich patronem.
Tradycja dnia Świętego Antoniego
Tradycja ta ma swoje korzenie już w starożytnych pogańskich ceremoniach społeczeństwa rolniczego Balearów, kiedy to ludzie udawali się do Antoniego, aby prosić o ochronę nad swoimi zwierzętami oraz ochronę w pracy w polu.
Ogniska, koncerty, spektakle pirotechniczne – uroczystość obchodów Sant Antoni
Fiesta Sant Antoni jest majorkańską tradycją, ściśle powiązaną z pojęciami “dimoni” (demon/diabeł) i “foguerons” (ogniska).
Główną atrakcją jest taniec diabłów, które reprezentują pokusy świętego Antoniego i tzw. correfoc, czyli pokaz ognia.
Jak wygląda correfoc możesz zobaczyć poniżej:
Nocą, 16 stycznia, w przeddzień Sant Antoni, na ulicach miasteczek i wsi rozpalane są duże ogniska. Tego wieczoru mieszkańcy jedzą kolację na ulicy, delektując się grillowaną sobrasadą, kiełbaskami i innymi tradycyjnymi potrawami, takimi jak np. espinagadas. Nie brakuje również wina.
Owe ogniska są symbolem zwycięstwa dobra nad złem oraz rytuału oczyszczenia i odnowy życia. Gromadzący się wokół nich ludzie tańczą, śpiewają typowe dla tego dnia pieśni przy dźwiękach „ximbomb” („ximbomba” to instrument majorkański, mały bębenek z babmusową trzciną). Wiele z pieśni ma wyraźną treść erotyczną i eschatologiczną. Wszystko jest dozwolone w tę noc ognia i demonów! 😉 Zabawa trwa zazwyczaj do białego rana.
Gdzie obchodzi się Sant Antoni na Majorce?
Święto to ochodzone jest na całej Majorce, aczkolwiek miasteczkami, które ochodzą Sant Antoni najintensywniej są Sa Pobla, Muro, Manacor, Artà, Pollenca, Sant Llorenç, Son Servera, Capdepera i Sant Joan.
Beneïdes
Drugiego dnia uroczystości, 17 stycznia, obchodzone są tradycyjne “Beneïdes”. Po mszy świętej na cześć świętego odbywa się poświęcenie zwierząt domowych (od koni czy owiec, po psy, kanarki czy żółwie). Jak to mniej więcej wygląda możesz dowiedzieć się z poniższego filmu: