Día de los Santos Inocentes – Dzień żartów na Majorce

28 grudnia na Majorce (jak i w całej Hiszpanii) obchodzony jest Dzień Świętych Niewiniątek – Día de los Santos Inocentes (w Polsce znany jako Dzień Świętych Młodzianków, Męczenników). Jest on w Hiszpanii odpowiednikiem polskiego Prima Aprilis, czyli dniem żartów i psikusów. Skąd wzięła się ta tradycja?

Día de los Santos Inocentes – Dzień Świętych Niewiniątek

Historia tego dnia nie należy bynajmniej do szczęśliwych czy zabawnych. Ma on swoje korzenie w chrześcijaństwie i upamiętnia rzeź dzieci dokonaną z rozkazu wydanego przez króla Heroda. Władca kazał zabić wszystkich chłopców urodzonych w Betlejem, którzy nie ukończyli 2 roku życia. W ten sposób chciał pozbyć się nowonarodzonego Jezusa, a tym samym zachować władzę. Dziecięce ofiary zostały nazwane Santos Inocentes (czyli dosłownie Święci Niewinni), jako że zamordowani chłopcy byli jeszcze zbyt młodzi i zbyt niewinni na to, aby popełnić jakiekolwiek grzechy.

rzeź niewiniątek - día de los santos inocentes - świeto niewiniątek, święto młodzianków
Rzeź niewiniątek

Dlaczego więc żarty? Skąd się wziął ten zwyczaj?

Oczywistym jest, że rzeź niewiniątek nie ma w sobie nic zabawnego i tradycja żartowania i robienia sobie nazwajem psikusów nie jest bezpośredniego związana z mordowaniem dzieci w Betlejem. Związku trzeba poszukać w innych pogańskich zwyczajach.

Saturnalia

W czasach rzymskich celebrowano Saturnalia – było to jedno z ważniejszych świąt, obchodzone w dniach 17-23 grudnia na cześć Saturna – boga rolnictwa. Był to bardzo radosny i swobodny czas. Podczas Saturnaliów dekorowano domy lampami i girlandami, stroiło się wiecznie zielone rośliny i obdarowywało się nawzajem prezentami. Cały ten świąteczny tydzień był wolny od pracy i szkoły i spędzano go odwiedzając rodzinę i przyjaciół. Podczas tych uroczystości odbywał się również wielki bankiet oraz dokonywała się zamiana ról niewolników i ich panów. Niewolnicy przywdziewali odzież swych panów, wspólnie z nimi bawili się, ucztowali i pili. Nie wahali się również wydawać swym władcom poleceń, a ci gorliwie im usługiwali. Pijaństwo, hazard, maskarady i pochody prowadzone przez komicznie ubranych “królów” były charakterystyczne dla tego święta.

Fiesta de Los Locos

Z rzymskich Saturnaliów wywodzi się średniowieczna Fiesta de los Locos, czyli Święto Szaleńców (znane także jako Święto Głupców lub Święto Biskupa). Owo święto było okresem wyuzdanego szaleństwa, rozpusty, zabaw, swawoli i ekscesów. Było obchodzone przez duchownych w kościołach. Podczas święta tłum, poprzebierany w dziwaczne stroje, wybierał fałszywego przywódcę – biskupa, arcybiskupa lub papieża. Najczęściej był to ktoś z niższego szczebla duchowieństwa.
Diakoni i niżsi duchowni, poprzebierani za błaznów lub kobiety, razem z nowym biskupem, wchodzili do kosciołów, gdzie odbywały się wszystkie zabawy. W świątyni msza święta była parodiowana, tańczono, śpiewano, grano w kości, tłum upijał się piwem i winem i jadł kiełbasę prosto z ołtarza. Wszelkie sprośności i swawole były dozwolone. Główną ideą była krótka rewolucja, podczas której władza, bezkarność i godność były przekazywane osobom zajmującym pozycję podrzędną.

Cechą wspólną Saturnaliów jak i Święta Szaleńców jest to, że odwracały one znany wszystkim ład i porządek i w tym okresie wszystko było dozwolone. Zabawy, uczty, zamiana ról, żarty.

Powiązanie Święta Niewiniątek ze Świętem Głupców

Jako że obie te urodzystości – Swięto Głupców i Świeto Niewiniątek – zbiegały się w czasie, istnieje teoria, iż to Kościół Katolicki postanowił je zjednoczyć i ustanowił jedną datę – 28 grudnia. I tak właśnie zwyczaj żartowania połączył się ze wspomnieniem rzezi niewiniątek.

Inocentadas – żarty w Dzień Niewiniątek

Podczas tego dnia wszyscy robią sobie żarty, nazywane inocentadas. Bardzo powszechne jest w tym dniu podawanie nieprawdziwych informacji w hiszpańskich mediach. Sławne osoby także lubią korzystać z okazji i urządzają sobie żarty, publikując fałszywe posty w swoich mediach społecznościowych. Najbardziej znanym dowcipem, zwłaszcza wśród dzieci, jest przyklejanie na plecy drugiej osoby papierowych ludzików, tzw. monigote.

mężczyzna z papierowym ludzikiem na plecach, tzw. monigote - Święto Niewiniątek w Hiszpanii
Día de los Santos Inocentes – Dzień Świętych Niewiniątek – Monigote

Bez względu na to skąd wzięła się ta tradycja, jedno jest pewne – będąc na Majorce 28 grudnia nie wierzcie w nic, co usłyszycie! 😉

error: